Gildo Rachelli Glace Noisette Demeter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 36.36363636363637% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.4% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 7 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glace De La Ferme Glace Au Nougat (Similarity score: 12.30)
- Soy Milk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 13.99)
- Yawa Mochi Matcha Frozen Dessert Cup (Similarity score: 14.77)
- Jampi Nougat De Montélimar (Similarity score: 14.94)
- Leclerc Crêpes Nature (Similarity score: 15.48)
- Leclerc Crepes (Similarity score: 15.49)
- Picard Glace Calisson Avec Pépites De Calissons (Similarity score: 18.60)
- Bûche Chocolat Vanille (Similarity score: 21.21)
- Sud De France Saveur De La Méditerranée (Similarity score: 21.67)
- La Belle Aude Crème Glacée À La Pistache (Similarity score: 21.85)
- Delancey Dessert Co Inc Delancey Dessert, Delancey Dessert Rugelach Pastry, Apricot (Similarity score: 23.05)
- Dino Helado De Turrón (Similarity score: 23.40)
- Delancey Dessert Co Inc Delancey Dessert, Hand Rolled Rugelach, Chocolate (Similarity score: 23.59)
- La Turbine À Saveurs Crème Glacée Rhum Raisins (Similarity score: 23.87)
- La Laitière,nestlé Crème Glacée Pralines Roses Éclats Croquants De Pralines (Similarity score: 24.52)