Jampi Nougat de Montélimar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.875 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.9 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 36.486486486486484% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.5% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 6 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Belle Aude Crème Glacée À La Pistache (Similarity score: 13.88)
- Soy Milk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 14.73)
- Gildo Rachelli Glace Noisette Demeter (Similarity score: 14.94)
- Glace De La Ferme Glace Au Nougat (Similarity score: 15.50)
- Picard Glace Calisson Avec Pépites De Calissons (Similarity score: 18.34)
- Bûche Chocolat Vanille (Similarity score: 20.19)
- Maison De La Glace Glace Calissons D'aix (Similarity score: 20.27)
- Leclerc Crêpes Nature (Similarity score: 21.71)
- Leclerc Crepes (Similarity score: 21.71)
- La Turbine À Saveurs Crème Glacée Rhum Raisins (Similarity score: 22.23)
- Eclair Cafe (Similarity score: 22.84)
- Yawa Mochi Matcha Frozen Dessert Cup (Similarity score: 23.84)
- Figo! Organic Gelato (Similarity score: 23.94)
- The Gelato Fiasco Inc Gelato Fiasco, Gelato, The Big County Brownie (Similarity score: 24.39)
- Sud De France Saveur De La Méditerranée (Similarity score: 24.63)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Dextrose
- Fresh Cream
- Egg Yolk
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)