Beau's Beau's Pistachio Gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.307692307692307% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.3% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 3 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Nat Miel & Amandes (Similarity score: 24.00)
- Mniam Mniam Racuchy Z Jabłkiem Smażone (Similarity score: 26.03)
- Glaces De Lyon Desserts Glacés Individuels Framboise Et Nougat (Similarity score: 32.00)
- Auchan Salsa Yogur (Similarity score: 33.43)
- Thai Heritage Sauce Tomate Au Curry (Similarity score: 34.49)
- Bytelady Publishing Superbo, Gelato, Hazelnut (Similarity score: 34.97)
- Sunrype Fruits Et Chia (Similarity score: 35.42)
- Eroski Salsa Yogur Especial Ensaladas (Similarity score: 35.44)
- Glace Végétale Amande (Similarity score: 35.75)
- Hubert La Bonne Barre Force & Énergie (Similarity score: 36.21)
- The Bio Factory Helado De Pistacho (Similarity score: 36.73)
- هارفست فوودز (ش م م) البوادي (Similarity score: 37.98)
- Kind Breakfast Probiotics Orange Cranberry Bars (Similarity score: 38.29)
- Velouté De Courgettes (Similarity score: 38.37)
- Terre Adélice Terre Adélice (Similarity score: 39.58)