Maître Coq Rôti de dinde farci aux figues et aux marrons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 961kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 961kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.5 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 34.11764705882353% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.1% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 4 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard Chapon Farci (Similarity score: 9.09)
- Thiriet Cuisse De Canette Farcie (Similarity score: 12.59)
- Sardine Á L'huile D'olive (Similarity score: 17.04)
- Emder Bratheringsfilet (Similarity score: 17.99)
- Selection Muffins Anglais (Similarity score: 18.81)
- Petit Navire Filets De Sardines À L'huile De Tournesol, 195 Grammes, Marque Petit Navire (Similarity score: 19.24)
- Baguette Tomate Feta (Similarity score: 21.87)
- Museu Do Pão,patrimvs,primebrands Pão De Aveia (Similarity score: 22.69)
- Agnolotti Piemontesi (Similarity score: 22.72)
- L’étal Du Boucher Côtes D’agneau (Similarity score: 24.56)
- La Ferme Du Colombier Pate De Lapin (Similarity score: 24.91)
- Classic Pie Mushroom (Similarity score: 24.98)
- Montana Hamburger Naturali Surgelati (Similarity score: 26.00)
- Asda Takeaway Chicken Bites (Similarity score: 26.34)
- Chef Select Cheese & Onion Quiche (Similarity score: 26.49)
Ingredients List
- Turkey Meat
- Cream
- Powdered Egg White
- Salt
- Spice
- Water
- Caramelised Sugar
- Filling
- Apple
- Bread Crumbs
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)