Baskin Robbins Chocolate ice cream, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 7.95g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.6% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 21.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Caramel Cone Twist Vanilla Flavored Ice Cream Swirled With Caramel And Chocolate Covered Cone Pieces, Caramel Cone Twist (Similarity score: 6.89)
- Good & Delish, Walgreens Co Good & Delish, Moose Tracks Vanilla Ice Cream (Similarity score: 8.55)
- L'angélys Ma Bûche Glacée Bio Vanille Caramel (Similarity score: 9.91)
- Cinnamon Flavored Ice Cream (Similarity score: 10.87)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.99)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 11.04)
- Franprix Le Flan Patissier (Similarity score: 12.00)
- Flan Patissier (Similarity score: 12.01)
- Tartefrais Flan Pâtissier (Similarity score: 12.01)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 12.51)
- Double Fudge Brownie Creamy Chocolate Ice Cream With Chewy Brownie Bits And A Fudge Swirl, Double Fudge Brownie (Similarity score: 12.72)
- Caramel Coyote Premium Ice Cream, Caramel Coyote (Similarity score: 12.92)
- Cadbury Flake Chocolate Dessert (Similarity score: 13.19)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, S'mores (Similarity score: 13.55)
- Toft's, Toft Dairy Inc Toft's, Ice Cream, Campfire S'mores (Similarity score: 13.55)
Ingredients List
- Cream
- E412
- E407
- E433
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Cocoa Paste
- Cocoa
- Whey
- E466
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)