Caramel cone twist vanilla flavored ice cream swirled with caramel and chocolate covered cone pieces, caramel cone twist
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.99g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.99g |
| Saturated Fat | 7.46g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.479061976549424% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 104mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 22.39g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 4.94)
- Cinnamon Flavored Ice Cream (Similarity score: 5.14)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 6.89)
- Toft's, Toft Dairy Inc Toft's, Ice Cream, Campfire S'mores (Similarity score: 8.22)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, S'mores (Similarity score: 8.22)
- Denali Original Moose Tracks Premium Ice Cream, Denali "original" Moose Tracks (Similarity score: 8.63)
- Cadbury Flake Chocolate Dessert (Similarity score: 8.66)
- Cookies & Cream Flavored Premium Ice Cream With Chocolate Flavored Sandwich Cookie Pieces, Cookies & Cream (Similarity score: 8.75)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 10.23)
- Southern Caramel Crunch Premium Ice Cream (Similarity score: 10.51)
- Caramel Coyote Premium Ice Cream, Caramel Coyote (Similarity score: 10.66)
- Vanilla Storm Premium Ice Cream, Vanilla Storm (Similarity score: 12.13)
- Rocky Road Rich Chocolate Ice Cream With Delicious Chocolate Covered Almonds And A Creamy Marshmallow Swirl, Rocky Road (Similarity score: 12.68)
- L'angélys Ma Bûche Glacée Bio Vanille Caramel (Similarity score: 13.92)
- Good & Delish, Walgreens Co Good & Delish, Moose Tracks Vanilla Ice Cream (Similarity score: 13.98)
Ingredients List
- Milk
- Vanilla
- Artificial Flavouring
- E160b
- Cream
- Sugar
- E150
- Corn Syrup
- Waffle Cone
- Skimmed Milk
- Whey
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)