Our Family Premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.99999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 123mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 123mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Ice Cream (Similarity score: 7.86)
- Monster Cookie Peanut Butter Premium Ice Cream Swirled With Monster Cookie Pieces (Similarity score: 8.34)
- Flavored Ice Cream With Peanut Butter Cups (Similarity score: 9.18)
- Real Ice Cream (Similarity score: 9.40)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 9.40)
- Religieuse Chocolat (Similarity score: 11.57)
- Food Town Stores Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 11.65)
- Georpa Eclair Saveur Vanille (Similarity score: 13.83)
- Good Humor, Unilever Chocolate Eclair Frozen Dessert Bars (Similarity score: 14.32)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.50)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.50)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 16.90)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 16.94)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 17.08)
- Cookie Dough & Brownies Ice Cream (Similarity score: 17.93)
Ingredients List
- Milkfat
- Natural Flavouring
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- E160b
- Skimmed Milk
- Peanut Butter Cup Pieces
- Sugar
- Corn Syrup
- Fudge Swirl
- Peanut Butter Swirl
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)