Gooey Butter Cake Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1228kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1228kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.59g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.59g |
| Saturated Fat | 10.09g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.67948717948718% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 10.1g |
| Score | 20 |
| Sodium | 177.12mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 177.1mg |
| Sugars | 28.44g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheese Cake (Similarity score: 15.23)
- Deliciously Moist Chocolate Happy Birthday Premium Ice Cream Cake With Rich, Creamy Fudge Ripple Vanilla Ice Cream, Chocolate + Fudge Ripple (Similarity score: 18.49)
- Chef To Go Select Flan Pâtissier (Similarity score: 19.25)
- Salted Caramel Non Dairy Frozen Dessert, Salted Caramel (Similarity score: 19.80)
- Strawberry & Vanilla Ice Cream Crunchie Cake Covered In Creamy Whipped Icing & Loaded With Crunchies (Similarity score: 21.24)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream Cones (Similarity score: 22.17)
- Coconut Mousse Dessert Creme (Similarity score: 22.57)
- Caramel Latte Shooter (Similarity score: 23.01)
- Millefeuille (Similarity score: 25.27)
- Mousse Au Chocolat Maison (Similarity score: 27.02)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 27.18)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 27.20)
- Chocolate Ice Cream Crunchie Cake (Similarity score: 27.28)
- Gillian's Gillian's, Chocolate Cupcakes (Similarity score: 28.33)
- Cookie Sandwiches (Similarity score: 28.81)
Ingredients List
- Cream
- Bourbon Vanilla
- Natural Flavouring
- Skimmed Milk
- Cane Sugar
- Butter Cake
- Gooey Butter Sauce
- Cream Cheese
- Tapioca Syrup
- Tapioca Starch
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)