Coconut mousse dessert creme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.03g |
| Saturated Fat | 12.16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 74.9691738594328% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 12.2g |
| Score | 20 |
| Sodium | 182mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 182mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Strawberry & Vanilla Ice Cream Crunchie Cake Covered In Creamy Whipped Icing & Loaded With Crunchies (Similarity score: 18.99)
- Deliciously Moist Chocolate Happy Birthday Premium Ice Cream Cake With Rich, Creamy Fudge Ripple Vanilla Ice Cream, Chocolate + Fudge Ripple (Similarity score: 19.60)
- Chef To Go Select Flan Pâtissier (Similarity score: 20.32)
- Gooey Butter Cake Ice Cream (Similarity score: 22.57)
- Tropezienne X2 (Similarity score: 23.68)
- Cookie Sandwiches (Similarity score: 26.78)
- Ice Cream Cookie Sandwiches (Similarity score: 27.36)
- M&m's Vanilla Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 27.36)
- Chocolate Ice Cream Crunchie Cake (Similarity score: 28.42)
- Migros Pâtisserie En Pâte Feuilletée Avec Crème (Similarity score: 29.90)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream Cones (Similarity score: 30.96)
- Salted Caramel Cheesecake (Similarity score: 31.32)
- Mint Chip Vegan Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 31.56)
- Millefeuille (Similarity score: 31.78)
- Panettone Dolce Cuore Di Cioccolato (Similarity score: 32.73)
Ingredients List
- Whole Milk
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Wheat Flour
- Coconut
- Salt
- Coconut
- Unsalted Butter
- Natural Flavouring
- Artificial Flavouring
- Graham Flour
- Palm Oil
- Sugar
- Honey
- Brown Sugar
- E435
- E102
- E110
- Sodium Caseinate
- Cellulose Gel
- E491
- Carbohydrate Gum
- Monoglycerides
- Water
- E466
- Polyglycerate 60
- E412
- E500ii
- E433
- E330
- Beta
- Carotene Color
- Cream Cheese
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Hydrogenated Coconut Oil
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Margarine
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)