Deliciously moist chocolate happy birthday premium ice cream cake with rich, creamy fudge ripple vanilla ice cream, chocolate + fudge ripple
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 11.76g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 76.91301504251145% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 76.9% |
| Saturated Fat Value | 11.8g |
| Score | 18 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 25.88g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Strawberry & Vanilla Ice Cream Crunchie Cake Covered In Creamy Whipped Icing & Loaded With Crunchies (Similarity score: 8.94)
- Chocolate Ice Cream Crunchie Cake (Similarity score: 18.25)
- Gooey Butter Cake Ice Cream (Similarity score: 18.49)
- Coconut Mousse Dessert Creme (Similarity score: 19.60)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream Cones (Similarity score: 22.41)
- Salted Caramel Non Dairy Frozen Dessert, Salted Caramel (Similarity score: 24.09)
- Chef To Go Select Flan Pâtissier (Similarity score: 26.71)
- Caramel Latte Shooter (Similarity score: 27.31)
- Marie Callenders Coconut Cream Pie, 38 Oz (Similarity score: 28.38)
- Cheese Cake (Similarity score: 28.48)
- Wall's,วอลล์,unilever Topten Sandwich (Similarity score: 31.64)
- Panettone Rum E Cioccolato (Similarity score: 33.54)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Reduced Fat Ice Cream Cones, Cookies 'n Cream (Similarity score: 36.28)
- Smicy,marque Repère Cônes Noix De Coco X6 (Similarity score: 36.29)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 36.30)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Egg
- Cocoa Alkali Processed
- Palm And Palm Kernel Oil
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Starch
- Cocoa
- Egg White
- Salt
- Raising Agent
- Colored With
- Sugar
- Modified Corn Starch
- E471
- Sodium Caseinate
- Natural Flavouring
- Whey
- Soya Lecithin
- Propylene Glycol Mono And Diesters Of Fats And Fatty Acids
- Natural And Artificial Flavouring
- Coconut Oil
- Modified Tapioca Starch
- Cream
- E435
- Tapioca Starch
- Corn Syrup Solids
- E407
- E410
- E475
- Cellulose Gel
- E1400
- E412
- E466
- Corn Syrup
- Cocoa Paste
- E330
- Confectioner's Glaze
- Wheat Starch
- E415
- Carbohydrate Gum
- Soy Protein Isolate
- E903
- E491
- E481
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- To Preserve Freshness
- E422
- Colour
- Canola Oil
- Algin
- Wheat Flour
- Condensed Skimmed Milk
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)