Gourmet bay atlantic salmon traditional burger
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.81g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.81g |
| Saturated Fat | 2.65g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.635279347143754% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.6% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 1 |
| Sodium | 159mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 159mg |
| Sugars | 1.77g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crustarmor Rillettes De Maquereau A La Creole (Similarity score: 9.45)
- Rillettes De Maquereaux À La Créole (Similarity score: 11.72)
- 4 Pavés De Saumon (Similarity score: 11.90)
- Ametller Origen Espirales Con Salmón Y Pesto (Similarity score: 17.55)
- Pizza Capricciosa (Similarity score: 22.32)
- Lemon Thyme Gluten Free Pasta (Similarity score: 23.13)
- Southern Fried Chicken Goujons (Similarity score: 23.69)
- Habitas Fritas (Similarity score: 23.74)
- Habitas Fritas (Similarity score: 23.74)
- Habitas (Similarity score: 23.81)
- Bread Mix Multigrain Soy & Linseed (Similarity score: 24.88)
- Grefusa Semillas De Girasol Con Cáscara Tostadas Aguasal (Similarity score: 25.93)
- Rillettes De Dorade À La Créole (Similarity score: 26.12)
- Picard 6 Pancakes Noisette Chocolat (Similarity score: 26.97)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Roasted Vegetable Pizza, Roasted Vegetable (Similarity score: 27.29)
Ingredients List
- Atlantic Salmon
- Toasted Crumb Breading
- Original Burger Marinade
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)