Hp Hood Llc Baileys, Coffee Creamer, Toffee Almond Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.7% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 33.33g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hp Hood Llc Baileys, Coffee Creamer, Hazelnut (Similarity score: 0.00)
- Hp Hood Llc Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Hp Hood Llc Baileys, Coffee Creamer, Chocolatini (Similarity score: 0.00)
- Hp Hood Llc Bailey's, Coffee Creamer, Cinnamon Dolce (Similarity score: 0.00)
- Hp Hood Llc Bailey's, Coffee Creamer, Creme Brulee (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 13.64)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream, Salted Caramel Craze (Similarity score: 17.73)
- Gifford's Ice Cream (Similarity score: 19.46)
- Seaside Caramel Ice Cream, Seaside Caramel (Similarity score: 20.24)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 20.52)
- Fruit Dip (Similarity score: 20.53)
- Jc's Nudies Cream Dessert Pops (Similarity score: 22.44)
- Jc's Nudies Salted Caramel Frozen Cream Dessert Pops (Similarity score: 22.44)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 22.57)
- E Leclerc Mille Feuilles (Similarity score: 23.16)
Ingredients List
- Water
- Sugar
- Cream
- Natural And Artificial Flavouring
- E339ii
- Sodium Caseinate
- Colour
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)