Jc's Nudies Cream Dessert Pops
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.92g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.92g |
| Saturated Fat | 4.8100000000000005g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 62.54876462938883% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 212mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 30.77g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jc's Nudies Salted Caramel Frozen Cream Dessert Pops (Similarity score: 0.00)
- Salted Caramel Pretzel Premium Ice Cream With Chocolaty Covered Pretzel Pieces And Salty Caramel Swirls (Similarity score: 12.71)
- Riz Au Lait Au Caramel Beurre Salé (Similarity score: 20.27)
- Hp Hood Llc Bailey's, Coffee Creamer, Cinnamon Dolce (Similarity score: 22.44)
- Hp Hood Llc Baileys, Coffee Creamer, Hazelnut (Similarity score: 22.44)
- Hp Hood Llc Bailey's, Coffee Creamer, Creme Brulee (Similarity score: 22.44)
- Hp Hood Llc Baileys, Coffee Creamer, Chocolatini (Similarity score: 22.44)
- Hp Hood Llc Coffee Creamer (Similarity score: 22.44)
- Hp Hood Llc Baileys, Coffee Creamer, Toffee Almond Cream (Similarity score: 22.44)
- Ice Cream (Similarity score: 22.63)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.99)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.99)
- Sandwich Made With Low Fat Vanilla Ice Cream Set Between Two Chocolate Cookies (Similarity score: 23.99)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 25.79)
- Tres Leches Style Cupcake Topped With Sea Salted Caramel Icing, Sea Salted Caramel Icing (Similarity score: 27.22)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E466
- E415
- E471
- E407
- Salt
- Natural Flavouring
- Turmeric
- Red Cabbage
- Cream
- Natural Cane Syrup
- Corn Syrup
- Coconut Oil
- Cocoa Paste
- Cocoa
- Water
- Cellulose Gel
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)