Hudsonville Chocolate cocoa bean ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 5.47g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.31556503198293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 47mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47mg |
| Sugars | 23.44g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 7.13)
- Strawberry Incredible Organic Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 7.19)
- Eggnog Ice Cream With Vanilla Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 8.29)
- Erhard Creme Glacée Erhard (Similarity score: 9.54)
- Artiste Glacier Artiste Glacier Menthe Fraiche (Similarity score: 10.42)
- Talenti Black Cherry Gelato, Black Cherry (Similarity score: 11.42)
- Dolcezza Peanut Butter Stracciatella Gelato (Similarity score: 11.76)
- Snoqualmie Snoqualmie, All Natural Custard, Almond Poppy Seed (Similarity score: 12.07)
- Carrefour Crème Glacée Pistache (Similarity score: 12.50)
- Au Frisson Normand Glace Caramel Beurre Salé (Similarity score: 12.61)
- Hudsonville Hudsonville, Naturals, Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 12.71)
- Hudsomville Ice Cream (Similarity score: 12.76)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 12.76)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.85)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.85)
Ingredients List
- Milk
- Cane Sugar
- Cream
- Natural Cocoa
- Skimmed Milk
- E410
- Vanilla
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)