Bela Lightly Smoked Portuguese Sardines In Lemon Flavored Extra Virgin Olive Oil
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21.82g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.82g |
| Saturated Fat | 3.64g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 22.249388753056238% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 2 |
| Sodium | 209mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 209mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Co Operative Mackerel Fillets In Brine (Similarity score: 10.83)
- I Epstein & Sons Inc Sardines In Olive Oil (Similarity score: 15.11)
- Sainsburys 4 Cheese & Ham Chicken Kievs (Similarity score: 19.08)
- Pain Vitalité Sans Gras Et Sans Sucre (blé Entier) (Similarity score: 20.02)
- Cuisse De Poulet Avec Dos (Similarity score: 21.04)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 21.04)
- Thon Entier Á L'huile D'olive (Similarity score: 22.00)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Douceur Des Bastides (Similarity score: 22.02)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Douceur Des Bastides (Similarity score: 22.02)
- Currimar Lomos De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva Ecológico (Similarity score: 22.21)
- Lidl Filet De Saumon Tariyaki (Similarity score: 22.48)
- Labeyrie Cuisses De Canard Farcies Cèpes Et Armagnac (Similarity score: 22.56)
- Auchan Carpaccio Pesto (Similarity score: 22.85)
- Simply Balanced, Target Corporation Wild Albacore Tuna In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 24.03)
- Pole Ans Line Caught, Solid White Albacore Tuna In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 24.03)
Ingredients List
- Sardine
- Extra Virgin Olive Oil
- Natural Lemon Flavouring
- Sea Salt
- Natural Smoke Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)