Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 6.06g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 61mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 61mg |
| Sugars | 25.76g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leaderprice Buche Crème Glacée Chocolat Crème Glacée Noisettes & Brownie (Similarity score: 9.59)
- Batch Batch, Ice Cream, Ginger (Similarity score: 10.51)
- Creamery Select Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 12.19)
- The Spicy Ice Cream, Ginger Swirl (Similarity score: 12.79)
- Crushin On Cookies & Mint Swirled With Real Organic Fudge Ice Cream, Cookies & Mint (Similarity score: 13.39)
- Old Fashioned Mocha Almond Fudge Ice Cream, Mocha Almond Fudge (Similarity score: 13.81)
- Paleteria La Michoacana Bar (Similarity score: 13.91)
- Talenti Talenti, Gelato, Tiramisu (Similarity score: 14.62)
- Baskin Robbins Coffee Ice Cream With Roasted Jamoca Almonds Fudge & Chocolate Flavored Ribbon (Similarity score: 14.72)
- Macadamia Nut Ice Cream, Macadamia Nut (Similarity score: 14.81)
- Rocky Road Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 14.85)
- Friendly's Friendly's, Jim Dandy, Sundae Ice Cream (Similarity score: 15.56)
- The Spicy Ice Cream (Similarity score: 15.92)
- Turkey Hill Ice Cream (Similarity score: 16.80)
- Pistachio Almond Ice Cream, Pistachio Almond (Similarity score: 16.82)
Ingredients List
- Milk
- E471
- E412
- E410
- E433
- E407
- Dextrose
- Cream
- Sugar
- Blue Frosting
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Cake Base
- Sprinkles
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)