Baskin Robbins Coffee ice cream with roasted jamoca almonds fudge & chocolate flavored ribbon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.67g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.67g |
| Saturated Fat | 6.54g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 19.63g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Old Fashioned Mocha Almond Fudge Ice Cream, Mocha Almond Fudge (Similarity score: 5.99)
- Macadamia Nut Ice Cream, Macadamia Nut (Similarity score: 7.04)
- Thiriet Crème Glacée À La Pistache De Sicile (Similarity score: 8.23)
- Batch Batch, Ice Cream, Ginger (Similarity score: 11.99)
- Creme Brulee (Similarity score: 12.54)
- Old Fashioned Rich Banana Ice Cream With Swirls Of Chocolate Fudge And Chunky Chocolate Covered Peanuts, Banana Nuts & Fudge (Similarity score: 13.57)
- Gelato (Similarity score: 13.90)
- Ice Cream (Similarity score: 14.72)
- Creamery Select Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 14.78)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 15.21)
- Ben & Jerry's S'wich Up Cookie Dough (Similarity score: 15.26)
- The Spicy Ice Cream (Similarity score: 15.39)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Coffee Almond Fudge (Similarity score: 15.87)
- Friendly's Friendly's, Jim Dandy, Sundae Ice Cream (Similarity score: 16.03)
- Adelie Nougat Glacé (Similarity score: 16.20)
Ingredients List
- Cream
- Emulsifier
- Fruit Juice For Color
- Skimmed Milk
- Chocolate Flavored Ribbon
- Sugar
- Almond
- Corn Syrup
- Jamoca Coffee Extract
- Whey
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)