Macadamia nut ice cream, macadamia nut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 7.58g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50.03300330033004% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 18.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Old Fashioned Mocha Almond Fudge Ice Cream, Mocha Almond Fudge (Similarity score: 4.89)
- Baskin Robbins Coffee Ice Cream With Roasted Jamoca Almonds Fudge & Chocolate Flavored Ribbon (Similarity score: 7.04)
- Thiriet Crème Glacée À La Pistache De Sicile (Similarity score: 10.41)
- Creamery Select Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 10.79)
- Creme Brulee (Similarity score: 11.18)
- Ben & Jerry's S'wich Up Cookie Dough (Similarity score: 12.92)
- Batch Batch, Ice Cream, Ginger (Similarity score: 13.44)
- Old Fashioned Rich Banana Ice Cream With Swirls Of Chocolate Fudge And Chunky Chocolate Covered Peanuts, Banana Nuts & Fudge (Similarity score: 13.63)
- Leaderprice Buche Crème Glacée Chocolat Crème Glacée Noisettes & Brownie (Similarity score: 14.57)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 14.67)
- Ice Cream (Similarity score: 14.81)
- The Spicy Ice Cream (Similarity score: 14.82)
- Ittibitz Ittibitz, Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 15.22)
- Old Fashioned Tin Roof Sundae Ice Cream, Tin Roof Sundae (Similarity score: 16.06)
- The Spicy Ice Cream, Ginger Swirl (Similarity score: 16.42)
Ingredients List
- Milkfat
- E410
- Natural Flavouring
- Salt
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Macadamia Nut
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- E412
- E466
- E433
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)