La Laitière,Nestlé Le Petit pot de crème au Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 871kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 871kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 59.25925925925925% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.3% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 71.12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71.1mg |
| Sugars | 20.7g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Club Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 5.73)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 5.84)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 7.22)
- Ice Cream (Similarity score: 7.89)
- Lunds & Byerlys Artisan Gelato (Similarity score: 8.10)
- Green Tea Premium Ice Cream (Similarity score: 8.12)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cake & Frosting Flavored Ice Creams Confetti Candies Cake Pieces (Similarity score: 8.80)
- Cereal Soaked Milk Ice Cream With Crispy Cereal Swirl, Cereal Dreams (Similarity score: 9.05)
- Food Club French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 9.10)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 9.15)
- Ice Cream (Similarity score: 9.38)
- Black Rasberry Flavored Ice Cream (Similarity score: 9.65)
- Premium Vanilla Bean Ice Cream Made With Real Milk And Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.68)
- Premium Classic Vanilla Ice Cream Made With Real Milk And Cream, Vanilla (Similarity score: 9.68)
- Rainbow Road Ice Cream, Rainbow Road (Similarity score: 9.75)
Ingredients List
- Whole Milk
- Acidity Regulator
- Cream
- E150
- Sugar
- Egg Yolk
- Fresh Egg
- Skimmed Milk Powder
- Flavouring
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)