Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 49.959382615759544% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 18.46g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Target Stores Gelato (Similarity score: 7.32)
- Food Club Buttery Pecan Premium Ice Cream With Crunchy Chopped Pecans, Butter Pecan (Similarity score: 10.15)
- Zeppole Di San Giuseppe (Similarity score: 11.11)
- Hy Vee Inc Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 11.28)
- Shurfine, Western Family Foods Inc Shurfine, Creamery Select Premium Ice Cream, Banana Nut (Similarity score: 11.36)
- Premium Cherry Amaretto Flavored Ice Cream With A Thick Fudge Ribbon And Maraschino Cherry Slices, Cherry Fudge (Similarity score: 11.62)
- Centrella Premium Ice Cream (Similarity score: 12.37)
- Lidl Eis Moskauer Art (Similarity score: 12.58)
- Chocolate Ice Cream With Almonds, Almond Fudge (Similarity score: 13.06)
- Esselunga Gelato Alla Nocciola (Similarity score: 13.28)
- Premium Ice Cream, Banana Nut (Similarity score: 13.48)
- Gelato Indulgences Cinnamon Roll (Similarity score: 13.73)
- Best Choice Butter Pecan Premium Ice Cream (Similarity score: 14.31)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 14.61)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 14.62)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E150a
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Sugar
- Corn Syrup
- Nut
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)