Centrella Premium Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 49.96389891696751% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 10 |
| Sodium | 85mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 16.92g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Club Buttery Pecan Premium Ice Cream With Crunchy Chopped Pecans, Butter Pecan (Similarity score: 7.07)
- Best Choice Butter Pecan Premium Ice Cream (Similarity score: 8.54)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 9.84)
- Premium Cookie Dough Flavored Ice Cream With Chocolate Chips And Cookie Dough, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 10.31)
- Umpqua Dairy Products Co Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Ice Cream (Similarity score: 12.37)
- Zeppole Di San Giuseppe (Similarity score: 13.34)
- Chocolate Ice Cream With Almonds, Almond Fudge (Similarity score: 13.66)
- Yarnell's Premium Ice Cream (Similarity score: 13.79)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.28)
- Essential Waitrose Limoncello Dessert (Similarity score: 14.56)
- Target Stores Gelato (Similarity score: 14.92)
- Esselunga Gelato Alla Nocciola (Similarity score: 15.64)
- Real Ice Cream (Similarity score: 15.71)
- Picard Pure Sélection Crème Glacée Le Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 15.95)
Ingredients List
- Cream
- Natural Flavouring
- E102
- E133
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Almond
- High Fructose Corn Syrup
- Buttermilk
- Whey
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)