Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.26g |
| Saturated Fat | 7.45g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 53.86840202458424% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 18.09g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wegmans Organic Premium Ice Cream (Similarity score: 7.65)
- Gelato (Similarity score: 7.98)
- Creme Brulee (Similarity score: 10.28)
- Chocolate Cherish Passion Premium Classic Ice Cream (Similarity score: 11.56)
- Ice Cream, Brownies 'n Fudge (Similarity score: 12.72)
- Häagen Dazs Elderflower & Blackcurrant (Similarity score: 13.11)
- Batch Batch, Ice Cream, Ginger (Similarity score: 13.17)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 13.31)
- Häagen Dazs Strawberries & Cream (Similarity score: 13.84)
- Häagen Dazs Glace Häagen Dazs Summer Berries & Cream (Similarity score: 13.84)
- Häagen Dazs Strawberries & Cream (Similarity score: 13.84)
- Rocky Road Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 14.01)
- Häagen Dazs Häagen Dasz Blueberries And Cream (Similarity score: 14.06)
- Friendly's Friendly's, Jim Dandy, Sundae Ice Cream (Similarity score: 14.08)
- Häagen Dazs Blueberries & Cream Ice (Similarity score: 14.20)
Ingredients List
- Milk
- E410
- And Carrageenan
- Chocolate Liquid Chip
- Natural Mint Flavouring
- Cream
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Corn Syrup
- Maltodextrins
- E471
- Starch
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)