Rocky road premium ice cream, rocky road
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.11g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.11g |
| Saturated Fat | 6.85g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 20.55g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Dessert Glacé Bûche Vanille Caramel (Similarity score: 8.93)
- Ben & Jerry's B&j 465ml Chocolate Twist (Similarity score: 10.58)
- Marie Morin Crème Brûlée (Similarity score: 11.01)
- Twix, Light Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 12.15)
- Tiramisu (Similarity score: 12.24)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 12.24)
- Gelato (Similarity score: 12.91)
- Ice Cream, Brownies 'n Fudge (Similarity score: 13.30)
- Smooth And Delicious Ice Cream, Double Dark Chocolate (Similarity score: 13.35)
- Ice Cream (Similarity score: 14.01)
- Three Twins Ice Cream (Similarity score: 14.80)
- Little Moons Italian Hazelnut Mochi Ice Cream (Similarity score: 14.86)
- Wegmans Organic Premium Ice Cream (Similarity score: 15.17)
- Ice Cream (Similarity score: 15.70)
- Ice Cream (Similarity score: 15.73)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E516
- E466
- E407
- Cream
- Sugar
- Marshmallow
- Almond
- Corn Syrup
- Cocoa
- Whey
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)