Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.17g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.17g |
| Saturated Fat | 3.9699999999999998g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 41.70168067226891% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 10 |
| Sodium | 112.88000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112.9mg |
| Sugars | 22.22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Flavored Center In Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Rolled In Cake Pieces Bars, Chocolate Eclair (Similarity score: 2.67)
- Toasted Almond Fudge Creamy Chocolate Ice Cream With Crunchy Roasted Almonds, Toasted Almond Fudge (Similarity score: 9.95)
- Sunnyside Farms Premium Ice Cream (Similarity score: 9.95)
- Good Humor, Unilever Ffrozen Dessert Bar (Similarity score: 13.93)
- Chocolate Gelato (Similarity score: 14.67)
- Denali, "original" Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups Swirled With Moose Tracks Fudge, "original" Moose Tracks (Similarity score: 14.87)
- Vclub Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 15.22)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.32)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.56)
- Chocolate Peanut Butter Cup Premium Ice Cream (Similarity score: 16.01)
- Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 17.19)
- Reduced Fat Ice Cream Rolled In Cake Pieces (Similarity score: 17.61)
- Turkey Hill Gelato Swirls (Similarity score: 18.96)
- Ruby Jewel Handmade Ice Cream (Similarity score: 20.09)
- Sundae Shoppe Chocolate Crunch Bars (Similarity score: 20.88)
Ingredients List
- Reduced Fat Ice Cream
- Chocolate Flavored Center
- Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)