Denali, "original" moose tracks vanilla ice cream with peanut butter cups swirled with moose tracks fudge, "original" moose tracks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.48g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.48g |
| Saturated Fat | 7.46g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.966510381781646% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 112mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 20.9g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 4.56)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.49)
- Good Humor, Unilever Ffrozen Dessert Bar (Similarity score: 7.64)
- Toasted Almond Fudge Creamy Chocolate Ice Cream With Crunchy Roasted Almonds, Toasted Almond Fudge (Similarity score: 8.93)
- Sunnyside Farms Premium Ice Cream (Similarity score: 8.93)
- Chocolate Gelato (Similarity score: 8.95)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 13.37)
- Gelato (Similarity score: 13.70)
- Nana Banana Ice Cream With Salted Caramel Almond Butter Swirl, Nana Banana (Similarity score: 14.24)
- Vclub Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 14.33)
- Thiriet Crème Glacée Vanille Noix De Pécan Sauce Caramel (Similarity score: 14.39)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 14.74)
- Ice Cream (Similarity score: 14.87)
- Chocolate Flavored Center In Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Rolled In Cake Pieces Bars, Chocolate Eclair (Similarity score: 14.89)
- Oreo Oreo Ice Cream (Similarity score: 15.25)
Ingredients List
- Milk
- Vanilla With Other Natural Flavors
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Fudge Variegate
- Peanut Butter Cups
- Skimmed Milk
- Whey
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)