Good Humor, Unilever Ffrozen dessert bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.67g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.67g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 113mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 113mg |
| Sugars | 21.33g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Denali, "original" Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups Swirled With Moose Tracks Fudge, "original" Moose Tracks (Similarity score: 7.64)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.06)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.39)
- Toasted Almond Fudge Creamy Chocolate Ice Cream With Crunchy Roasted Almonds, Toasted Almond Fudge (Similarity score: 10.91)
- Sunnyside Farms Premium Ice Cream (Similarity score: 10.91)
- Vclub Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 11.87)
- Ice Cream (Similarity score: 13.93)
- Chocolate Flavored Center In Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Rolled In Cake Pieces Bars, Chocolate Eclair (Similarity score: 14.22)
- Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 14.41)
- Oreo Oreo Ice Cream (Similarity score: 14.71)
- Chocolate Gelato (Similarity score: 14.93)
- Thiriet Crème Glacée Vanille Noix De Pécan Sauce Caramel (Similarity score: 15.39)
- The Moran Group Incorporated Homestyle Dutch Apple Pie (Similarity score: 16.04)
- Cinnamon Cheesecake Rich Cinnamon Graham Swirls With Graham Cracker Crust Pieces Folded In Creamy Cheesecake Real Premium Ice Cream (Similarity score: 16.12)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 16.45)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- E471
- E412
- Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- E150a
- Retinyl Palmitate
- Cake Crunch
- Milk Chocolate Flavored Coating
- Sugar
- Corn Syrup
- Water
- Coconut Oil
- Less Than 2% Of
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)