Toasted almond fudge creamy chocolate ice cream with crunchy roasted almonds, toasted almond fudge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.48g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.48g |
| Saturated Fat | 6.72g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 45.010046885465506% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 112mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 17.91g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sunnyside Farms Premium Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Denali, "original" Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups Swirled With Moose Tracks Fudge, "original" Moose Tracks (Similarity score: 8.93)
- Chocolate Gelato (Similarity score: 9.83)
- Ice Cream (Similarity score: 9.95)
- Chocolate Flavored Center In Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Rolled In Cake Pieces Bars, Chocolate Eclair (Similarity score: 9.97)
- Good Humor, Unilever Ffrozen Dessert Bar (Similarity score: 10.91)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.09)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.84)
- Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 14.25)
- Chocolate Peanut Butter Cup Premium Ice Cream (Similarity score: 14.52)
- Vclub Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 14.69)
- Gelato (Similarity score: 17.41)
- The Moran Group Incorporated Homestyle Dutch Apple Pie (Similarity score: 17.75)
- Ruby Jewel Handmade Ice Cream (Similarity score: 17.97)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 19.15)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Almond
- Whey
- Cocoa
- Skimmed Milk
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)