Hy-Vee Inc. Mint chocolate chunk premium ice cream with chunks of chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.85)
- Ice Cream (Similarity score: 9.14)
- First Street Birthday Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 10.73)
- Delhaize Tartufo (Similarity score: 12.69)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.28)
- Ice Cream (Similarity score: 13.44)
- Caramel Waffle Cone Ice Cream (Similarity score: 13.49)
- Sprinkles Inc Sprinkles, Sundae Soft Ice Cream, Vanilla Chocolate (Similarity score: 13.52)
- Red Top Cherry Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 13.76)
- Sammontana Barattolino Croccantino (Similarity score: 14.08)
- U Saveurs, U Dessert Pâtissier Saveur Cappuccino (Similarity score: 14.36)
- Saveur U, U Saveurs, U Cappuccino (Similarity score: 14.36)
- Auchan Mousse Au Chocolat Sur Ganache (Similarity score: 14.87)
- Coles Gingerbread With Spiced Biscuits Ice Cream (Similarity score: 15.00)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Sugar
- Corn Syrup
- Chocolate Flavored Chips
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)