Ice cream cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.96g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.96g |
| Saturated Fat | 5.93g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 72.76073619631902% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.8% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 81mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 81mg |
| Sugars | 23.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 7.07)
- River Valley Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 7.80)
- Jack's Chocolate Brownie Vegan (Similarity score: 9.40)
- Ice Cream (Similarity score: 10.24)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Real Ice Cream (Similarity score: 10.62)
- Crown Creamery Fudge Brownie Blitz Premium Ice Cream (Similarity score: 10.93)
- It's Your Churn Brownies & Cream Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Fudge And Brownie Pieces (Similarity score: 10.93)
- Chocolate Cupcake Flavored Ice Cream With Marshmallow Swirl & Chocolate Cake Pieces, Chocolate Cupcake (Similarity score: 11.01)
- Ice Cream, Fudge Ripple (Similarity score: 11.58)
- Chocolate Eclair Sweet Chocolate Center In Artificially Flavored Vanilla Ice Cream Coated With Cake Crunch (Similarity score: 12.39)
- Reina TiramisĂș (Similarity score: 12.91)
Ingredients List
- Reduced Fat Ice Cream
- Brownie Pieces
- Frosting Ribbon
- Rosettes
- Blondie Brownie
- White Candy Chips
- Confectionary Drizzle
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)