Jack's Chocolate Brownie vegan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900.0kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 67.74193548387096% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.7% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80.0mg |
| Sugars | 22.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 7.37)
- Ice Cream (Similarity score: 7.37)
- Ice Cream (Similarity score: 7.37)
- Ice Cream (Similarity score: 7.37)
- Real Ice Cream (Similarity score: 7.91)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 8.42)
- Ice Cream, Fudge Ripple (Similarity score: 8.60)
- Perry's Ice Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 8.73)
- It's Your Churn Brownies & Cream Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Fudge And Brownie Pieces (Similarity score: 9.19)
- Crown Creamery Fudge Brownie Blitz Premium Ice Cream (Similarity score: 9.19)
- Ice Cream Cake (Similarity score: 9.40)
- Chocolate Cupcake Flavored Ice Cream With Marshmallow Swirl & Chocolate Cake Pieces, Chocolate Cupcake (Similarity score: 9.85)
- Ice Cream (Similarity score: 10.13)
- Target Stores Strawberry Blondie Ice Cream (Similarity score: 10.32)
- Caramel & Chocolate Premium Ice Cream With Cookie Dough & Brownie Bits, Cookie Dough Clash (Similarity score: 10.38)