Market Pantry Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63055254604551% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Real Ice Cream (Similarity score: 2.16)
- Perry's Ice Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 3.47)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 5.62)
- Jack's Chocolate Brownie Vegan (Similarity score: 7.37)
- Giant Eagle Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 7.80)
- Ice Cream (Similarity score: 7.80)
- Ice Cream, Fudge Ripple (Similarity score: 8.31)
- Premium Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.54)
- Caramel & Chocolate Premium Ice Cream With Cookie Dough & Brownie Bits, Cookie Dough Clash (Similarity score: 8.80)
- La Laitière Feuilleté De Mousse Vanille (Similarity score: 8.96)
- Triumf Glass Triumf Glass Gammaldags Gräddglass Vanilj Med Chokladkross (Similarity score: 9.06)
- Nice! Ice Cream (Similarity score: 9.20)
Ingredients List
- Milkfat
- Natural Flavouring
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Raspberry Swirl
- Sugar
- Corn Syrup
- Raspberry Filled Cups
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)