Ice Cream Cones
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 961kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 961kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.05g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.05g |
| Saturated Fat | 4.05g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 59.9112426035503% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.9% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 96.12mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96.1mg |
| Sugars | 24.32g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Homemade, United Dairy Farmers Ice Cream (Similarity score: 7.28)
- Talenti Gelato (Similarity score: 9.55)
- Ice Cream Cones (Similarity score: 10.47)
- Ice Cream (Similarity score: 10.56)
- Premium Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 10.70)
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 11.09)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 11.09)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 11.72)
- Ice Cream (Similarity score: 11.72)
- Chilly Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 11.74)
- Lucien Georgelin Confit De Lait (Similarity score: 11.96)
- Bande Flan Nature (Similarity score: 12.03)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans, Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 12.10)
- Ice Cream (Similarity score: 12.38)
- Real Ice Cream (Similarity score: 12.38)
Ingredients List
- Low Fat Vanilla Ice Cream
- Cone
- Sugar
- Palm Oil
- Soya Lecithin
- Salt
- E150a
- Cone Coating
- Coconut Oil
- Palm Olein
- Cocoa Powder
- Corn Syrup
- Soya Lecithin
- Palm Oil
- Natural Flavouring
- Caramel Center
- Sugar
- Sugar
- Corn Syrup
- Water
- Coconut Oil
- E440a
- Sugar
- Salt
- E202
- E500ii
- Vanilla Extract
- Cream
- Buttermilk
- Tapioca Starch
- E412
- E440a
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)