Ice cream cones dipped cone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1268kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1268kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.95g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.95g |
| Saturated Fat | 13.16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 76.91408533021625% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 76.9% |
| Saturated Fat Value | 13.2g |
| Score | 20 |
| Sodium | 118mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 118mg |
| Sugars | 28.95g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Despar,spar Mini Snackbiscotto (Similarity score: 11.56)
- Sammontana Cinque Stelle Biscotto (Similarity score: 13.47)
- Olde Fashioned Just Dipped Vanilla And Vanilla With Fudge Ice Cream Sundae Cones Covered In Chocolate Just Dipped, Just Dipped (Similarity score: 16.32)
- French Silk Pie French Silk Chocolate Ice Cream; Whipped Creme & Fudge Swirls; Dark Chocolate Flakes; Pie Pieces; Dark Chocolate Curls; Chocolaty Fudge Bunnies (Similarity score: 19.12)
- Ice Cream Cone (Similarity score: 20.31)
- Ringo,sammontana Ringo (Similarity score: 20.89)
- Milsani Milsani Profiteroles (Similarity score: 21.73)
- Rewe Feine Welt Tiramisu Mit Spekulatiusbröseln (Similarity score: 21.85)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 21.96)
- Lidl Gelatelli, Erdbeer Crisp (Similarity score: 22.63)
- Motta,nestlé Extrême Panna (Similarity score: 23.08)
- Conad Profiteroles (Similarity score: 24.06)
- Profiteroles Limón (Similarity score: 25.57)
- Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 26.62)
- Gelato (Similarity score: 26.88)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Sugar
- Contains 2% And Less Of
- Palm Oil
- And Soy Lecithin
- Salt
- E150a
- Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)