French silk pie french silk chocolate ice cream; whipped creme & fudge swirls; dark chocolate flakes; pie pieces; dark chocolate curls; chocolaty fudge bunnies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1259kj (301 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1259kj (301 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 9.66g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 70.82111436950146% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.8% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 19 |
| Sodium | 114mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 114mg |
| Sugars | 34.66g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34.66g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl Gelatelli, Erdbeer Crisp (Similarity score: 8.32)
- Ringo,sammontana Ringo (Similarity score: 13.11)
- Motta,nestlé Extrême Panna (Similarity score: 15.57)
- Ice Cream Cones Dipped Cone (Similarity score: 19.12)
- Magnum, Unilever Ice Cream Bars (Similarity score: 19.51)
- Yumbana Shoppe Key Lime Pie (Similarity score: 19.73)
- Carrefour Profiteroles Au Cacao (Similarity score: 20.48)
- Häagen Dazs Tiramisu Speculoos (Similarity score: 20.73)
- Milsani Milsani Profiteroles (Similarity score: 21.23)
- Olde Fashioned Just Dipped Vanilla And Vanilla With Fudge Ice Cream Sundae Cones Covered In Chocolate Just Dipped, Just Dipped (Similarity score: 21.97)
- Ice Cream Cone (Similarity score: 22.65)
- Nutty Buddy Sundae Cones (Similarity score: 23.00)
- Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 23.66)
- Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 24.25)
- Mousse Au Chocolat Au Lait, Bol De (Similarity score: 24.25)
Ingredients List
- Milk
- Wheat Flour
- Chocolate
- Contains 2% And Less Of Cocoa
- Egg
- Cocoa Butter
- Cocoa Processed With Alkali
- Whey
- Modified Starch
- E422
- Peanut Oil
- Sugar
- Propylene Glycol Monoesters
- E471
- E412
- E410
- Milkfat
- Salt
- Soya Lecithin
- Vanilla Extract
- Natural And Artificial Flavouring
- E330
- Skimmed Milk
- E339ii
- Sodium Citrate
- E440a
- Cellulose Gel
- E466
- E407
- E129
- E102
- E133
- Titanium Dioxide For Color
- Corn Syrup
- Cream
- Dextrose
- High Fructose Corn Syrup
- Water
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)