Ice cream, espresso chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.46953696181965% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookie Dough Real Ice Cream (Similarity score: 4.04)
- Purple Cow Candy Bar Overload Premium Ice Cream (Similarity score: 5.93)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 8.93)
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 8.93)
- Ice Cream (Similarity score: 9.62)
- Real Ice Cream (Similarity score: 9.62)
- Ice Cream (Similarity score: 11.56)
- Ice Cream (Similarity score: 11.56)
- Bande Flan Nature (Similarity score: 11.69)
- Real Ice Cream, Double Berry Cheesecake (Similarity score: 11.82)
- Turtle Tracks Premium Ice Cream (Similarity score: 11.82)
- Ice Cream (Similarity score: 11.82)
- Dean's Dean's, Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough, Chocolate Chip (Similarity score: 12.01)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 12.01)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 12.25)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E407
- Cream
- Sugar
- Chocolatey Espresso Chips
- Corn Syrup
- Whey
- Coffee
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)