Ice cream, mayan chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1264kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1264kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.72g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.72g |
| Saturated Fat | 11.32g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 59.98940116587175% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 11.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 61mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 61mg |
| Sugars | 23.58g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mousse Chocolat (Similarity score: 8.83)
- Dr Oetker My Ice Cream Vanilla Flavour (Similarity score: 11.25)
- Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 11.99)
- Nestlé Extrême Cônes Vanille Et Cônes Chocolat Vanille (Similarity score: 12.08)
- Carrefour Mousse Au Chocolat Pure Fondant (Similarity score: 12.65)
- Cheesecake (Similarity score: 13.11)
- Double Cherry Truffle Ice Cream With Swirls Of Cherry Sauce And Milk Chocolate Shards In A Cracking Milk Chocolate Shell, Double Cherry Truffle (Similarity score: 13.32)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Topped Chocolate Caramel Cookie Dough 438ml (Similarity score: 14.03)
- Little Moons Triple Choc Cookie Dough Ice Cream Bites (Similarity score: 14.42)
- Nestle Extrême Mini Cônes X8 Sundae Caramel Et Chocolat (Similarity score: 15.32)
- Nature & Cie Tarte Surgelee Au Citron Sans Gluten (Similarity score: 15.64)
- Tartelettes Framboise (Similarity score: 17.31)
- Nestlé Mini Sándwich Con Helado De Nata Galleta Y Trocitos (Similarity score: 18.22)
- Mucci,aldi 3 Bâtonnets Gourmands (Similarity score: 19.07)
- Magnum Magnum Ruby (Similarity score: 19.10)
Ingredients List
- Mayan Chocolate Ice Cream
- Sugar
- Chocolate
- Coconut Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Cocoa Powder
- Natural Flavouring
- E440a
- Salt
- Soya Lecithin
- Chocolaty Truffles
- Skimmed Milk
- Soya Oil
- Coconut Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Cocoa
- Vanilla Extract
- Soya Lecithin
- Sugar
- Cocoa Processed With Alkali
- Egg Yolk
- Cinnamon
- Fudge Swirl
- Water
- Skimmed Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)