Magnum Magnum Ruby
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 19 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Collection Ruby (Similarity score: 0.00)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Topped Chocolate Caramel Cookie Dough 438ml (Similarity score: 6.77)
- Dr Oetker My Ice Cream Vanilla Flavour (Similarity score: 10.83)
- Nestlé Nata Sándwich De Helado De Nata Y Trocitos De Chocolate (Similarity score: 11.99)
- Nestlé Maxibon (Similarity score: 12.24)
- Nestlé,maxibon Maxibon (Similarity score: 12.49)
- Light Ice Cream Bars, Light (Similarity score: 13.33)
- Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 14.96)
- Gelatelli Dark Chocolat (Similarity score: 15.28)
- Blue Cotton Candy Ice Cream With Mini Marshmallows (Similarity score: 15.44)
- Nestlé,extrême Extrême À L'américaine Vanilla Pécan (Similarity score: 15.52)
- Monoprix 3 Maxi Chocolat Blanc Coeur Citron (Similarity score: 15.79)
- Cheesecake (Similarity score: 16.27)
- Carrefour Double Banana Caramel Banane Caramel (Similarity score: 16.73)
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 16.91)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Raspberry Puree
- Concentrated Milk Serum
- Cocoa Paste
- Glucose Fructose Syrup
- Emulsifier
- Milk Powder
- Stabiliser
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Sugar
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Water
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Acidity Corector
- Flavouring
- Cocoa Butter
- Skimmed Milk Powder
- Glucose Syrup
- Coconut Fat
- Concentrated Mantequilla
- Fructose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)