Nature & Cie TARTE SURGELEE AU CITRON SANS GLUTEN
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.846153846153854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.8% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tartelettes Framboise (Similarity score: 7.97)
- Nestle Extrême Mini Cônes X8 Sundae Caramel Et Chocolat (Similarity score: 8.50)
- Nestlé Extrême Cônes Vanille Et Cônes Chocolat Vanille (Similarity score: 11.16)
- Triumf Glass Triumf Glass Storstrut (Similarity score: 11.48)
- Little Moons Triple Choc Cookie Dough Ice Cream Bites (Similarity score: 11.64)
- Nestlé Mini Sándwich Con Helado De Nata Galleta Y Trocitos (Similarity score: 11.97)
- Ballino,almond,lidl Lody Śmietankowe Z Kawałkami Prażonych Migdałów I Polewą O Smaku Czekolady Mlecznej W Wafelku (Similarity score: 12.25)
- Mucci,aldi 3 Bâtonnets Gourmands (Similarity score: 12.80)
- Tartelette Framboises Decongelees (Similarity score: 13.61)
- Tartelette Framboise (Similarity score: 13.61)
- Magnum (Similarity score: 14.58)
- Häagen Dazs Helado De Chocolate Frappé Tarrina (Similarity score: 14.70)
- Häagen Dazs Chocolate Frappé Barista Collection (Similarity score: 14.87)
- Nestle, Eskimopie Creamy Bar With A Milk Chocolate Coating, Vanilla (Similarity score: 14.96)
- Archipel,aldi 6 Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 15.09)
Ingredients List
- Filling
- Thickener
- Cane Sugar
- Butter
- Rice Flour
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)