Nestlé Mini sándwich con helado de nata galleta y trocitos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1259kj (301 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1259kj (301 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 9.7g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 69.28571428571428% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.3% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pastel Crema Catalana Con Crujiente (Similarity score: 8.24)
- Ballino,almond,lidl Lody Śmietankowe Z Kawałkami Prażonych Migdałów I Polewą O Smaku Czekolady Mlecznej W Wafelku (Similarity score: 10.81)
- Royne Cono Nata Chocolate (Similarity score: 11.37)
- Tartelettes Framboise (Similarity score: 11.48)
- Nature & Cie Tarte Surgelee Au Citron Sans Gluten (Similarity score: 11.97)
- Nestlé,maxibon Maxibon (Similarity score: 12.89)
- Nestlé Extrême Cônes Vanille Et Cônes Chocolat Vanille (Similarity score: 13.23)
- Nestlé Nata Sándwich De Helado De Nata Y Trocitos De Chocolate (Similarity score: 13.25)
- Migros Tranche De Tiramisu (Similarity score: 14.04)
- Triumf Glass Triumf Glass Storstrut (Similarity score: 15.18)
- Dr Oetker My Ice Cream Vanilla Flavour (Similarity score: 16.04)
- Magnum (Similarity score: 16.46)
- Cheesecake (Similarity score: 16.59)
- Little Moons Triple Choc Cookie Dough Ice Cream Bites (Similarity score: 16.97)
- Archipel,aldi 6 Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 17.14)
Ingredients List
- Sugar
- Glucose Syrup
- Whey Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)