italiamo Tartufo bianco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 7.15)
- Meijer Inc Denali Ice Cream (Similarity score: 7.53)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 7.53)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 8.18)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 9.00)
- Cora Chocolat Noir (Similarity score: 9.15)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Red Velvet Cake (Similarity score: 9.65)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 9.78)
- Eskiss,marque Repère Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 10.08)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 10.12)
- Sponge Candy Ice Cream (Similarity score: 10.22)
- Thrifty Payless Inc Ice Cream (Similarity score: 10.66)
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 10.73)
- Limited Edition Cookies & Cream Vanilla Flavored Ice Cream With Chocolaty Cookie Pieces (Similarity score: 11.07)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 12.23)