Eskiss,Marque Repère Crème glacée chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 989kj (237 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 989kj (237 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 8.4g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.61538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.6% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora Chocolat Noir (Similarity score: 9.79)
- Thrifty Payless Inc Ice Cream (Similarity score: 10.02)
- Italiamo Tartufo Bianco (Similarity score: 10.08)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 10.27)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 11.35)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 11.42)
- Meijer Inc Denali Ice Cream (Similarity score: 11.42)
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 11.88)
- Erhard Mochis Glacés (Similarity score: 12.61)
- Ice Cream (Similarity score: 12.74)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 13.16)
- Purple Cow Brownie S'mores Premium Ice Cream (Similarity score: 14.07)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.07)
- Premium Classic Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Classic Chocolate Chip (Similarity score: 14.13)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 14.52)
Ingredients List
- Water
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
- Cream
- Sugar
- Dark Chocolate
- Dark Chocolate Chunks
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Lactose And Milk Proteins
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)