ja! 3x Pizza Margherita
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.7g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 5.3g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Robert Esposito Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 17.57)
- Robert Esposito Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 17.57)
- Penny Margherita Pizza (Similarity score: 19.44)
- Rewe 3 Pizzen Mit Tomatensauce, Mozzarella Und Edamer, Tiefgefroren (Similarity score: 20.68)
- D´meals Palm Tree Cookies D´meals (Similarity score: 22.21)
- Ica Ica Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 22.99)
- Käserei Bayreuth Käserei Bayreuth Mozzarella Bellezza (Similarity score: 23.15)
- Conad 3 Mozzarelle (Similarity score: 23.16)
- Casa Azzurra,cipf Codipal Mozzarella (Similarity score: 23.16)
- U Mozzarella Au Lait Pasteurisé 18%mg (Similarity score: 23.77)
- U Mozzarella Au Lait Pasteurisé 18%mg (Similarity score: 23.77)
- Chouquette (Similarity score: 24.07)
- Chouquettes (Similarity score: 24.07)
- Dia Mini Mozzarella (Similarity score: 24.40)
- Esselunga,smart Mozzarella Smart (Similarity score: 24.40)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Starch
- Wheat Starch
- Herb
- Spice
- Tomato Puree
- Water
- Edam
- Firmed Mozzarella
- Rapeseed Oil
- Yeast
- Sugar
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)