Jaouda Jben
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 14 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Almette,hochland Hochland Almette Soft Cheese 150g (Similarity score: 19.72)
- Queixos Cagiao Queixos Cagiao (Similarity score: 21.53)
- Gioiella Mozzarella (Similarity score: 24.49)
- Stracchino Di Sorano (Similarity score: 25.52)
- Esselunga Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 28.22)
- Mozzarelle (Similarity score: 28.61)
- Mozzarella (Similarity score: 28.61)
- Mozzarella Treccia (Similarity score: 28.61)
- Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 29.88)
- Itinéraire Des Saveurs Burrata (Similarity score: 29.93)
- Picard 4 Pasteis De Nata (Similarity score: 30.07)
- Coop 3 Mozzarelle (Similarity score: 30.30)
- Mozzarella (Similarity score: 30.95)
- Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 31.02)
- E Leclerc Tropeziennes 6 Personnes (Similarity score: 31.12)