Jc's Pie Pops Frozen Cream Dessert Pops
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1276kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1276kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 11.43g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.14917127071823% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.1% |
| Saturated Fat Value | 11.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 16.19g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheesecake (Similarity score: 14.94)
- Nestlé Maxibon (Similarity score: 16.23)
- Gelatelli Dark Chocolat (Similarity score: 16.42)
- Rice Dream Rice Dream, Nutty Bar, Vanilla (Similarity score: 16.62)
- Nestlé,extrême Extrême À L'américaine Vanilla Pécan (Similarity score: 17.82)
- Ritz Mini Panettone Classico (Similarity score: 17.89)
- Weißenhorner Weißenhorner Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 17.91)
- Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 18.09)
- Merl Verpoortoccino (Similarity score: 19.02)
- Nestlé Nata Sándwich De Helado De Nata Y Trocitos De Chocolate (Similarity score: 19.22)
- Nestlé,maxibon Maxibon (Similarity score: 19.38)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Topped Chocolate Caramel Cookie Dough 470ml (Similarity score: 19.44)
- Panettone (Similarity score: 19.48)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Topped Chocolate Caramel Cookie Dough 438ml (Similarity score: 20.11)
- Cool Mint Ice Cream (Similarity score: 20.28)
Ingredients List
- Creamy Inside
- Natural Flavouring
- Turmeric
- Crunchy Outside
- Thiamin Mononitrate
- E375
- E101
- Reduced Iron
- Folic Acid
- Natural Cane Sugar
- Water
- Cream
- Coconut Oil
- Grain Additive
- Wheat Starch
- Cocoa Butter
- Honey
- Palm Kernel Oil
- Skimmed Milk Powder
- Whole Milk Powder
- Egg
- Soya Lecithin
- Natural Cane Sugar
- E500ii
- Salt
- Natural Flavouring
- Turmeric
- Corn Syrup
- Coconut Oil
- E412
- Cellulose Gel
- E466
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)