Nestlé,Extrême Extrême à l'Américaine vanilla Pécan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1274kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1274kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 8.4g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 27.7g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monoprix 3 Maxi Chocolat Blanc Coeur Citron (Similarity score: 11.40)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Topped Chocolate Caramel Cookie Dough 470ml (Similarity score: 11.84)
- Cool Mint Ice Cream (Similarity score: 12.83)
- Carrefour Double Banana Caramel Banane Caramel (Similarity score: 13.20)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Topped Chocolate Caramel Cookie Dough 438ml (Similarity score: 13.61)
- Cheesecake (Similarity score: 13.97)
- Blue Cotton Candy Ice Cream With Mini Marshmallows (Similarity score: 15.14)
- Light Ice Cream Bars, Light (Similarity score: 15.36)
- Magnum Magnum Ruby (Similarity score: 15.52)
- Magnum Collection Ruby (Similarity score: 15.52)
- Nestlé Maxibon (Similarity score: 15.53)
- Nestlé,maxibon Maxibon (Similarity score: 16.65)
- Nestlé Nata Sándwich De Helado De Nata Y Trocitos De Chocolate (Similarity score: 16.80)
- Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 17.34)
- Dr Oetker My Ice Cream Vanilla Flavour (Similarity score: 17.41)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Pecan Nut
- Fat Reduced Cocoa
- Milkfat
- E150
- Emulsifier
- Colour
- Stabiliser
- Salt
- Exhausted Vanilla Pod
- Sugar
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Water
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Cream
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)