Nestlé Maxibon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1276kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1276kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maxibon Motta (Similarity score: 9.29)
- Gelatelli Dark Chocolat (Similarity score: 10.43)
- Nestlé Nata Sándwich De Helado De Nata Y Trocitos De Chocolate (Similarity score: 11.36)
- Nestlé,maxibon Maxibon (Similarity score: 11.71)
- Magnum Magnum Ruby (Similarity score: 12.24)
- Magnum Collection Ruby (Similarity score: 12.24)
- Light Ice Cream Bars, Light (Similarity score: 12.55)
- Cheesecake Reduced Fat Ice Cream Topped With Strawberry Sauce And Graham Crunch Covered With Cream Cheese Flavored Coting Drizzled With Strawberry Flavored Ribbon, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 13.62)
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 13.69)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Topped Chocolate Caramel Cookie Dough 438ml (Similarity score: 14.49)
- Nestlé,extrême Extrême À L'américaine Vanilla Pécan (Similarity score: 15.53)
- Jc's Pie Pops Frozen Cream Dessert Pops (Similarity score: 16.23)
- Sundae Shoppe Original Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Milk Chocolate Flavored Coating And Crisped Rice, Ice Cream Crunch Bars (Similarity score: 17.11)
- S M Flickinger Co Inc Crunch Bars (Similarity score: 17.11)
- Cheesecake (Similarity score: 17.40)