Nestlé,Maxibon Maxibon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1268kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1268kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 9.9g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 70.71428571428572% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.7% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Nata Sándwich De Helado De Nata Y Trocitos De Chocolate (Similarity score: 2.85)
- Nestlé Maxibon (Similarity score: 11.71)
- Dr Oetker My Ice Cream Vanilla Flavour (Similarity score: 12.45)
- Cheesecake (Similarity score: 12.48)
- Magnum Magnum Ruby (Similarity score: 12.49)
- Magnum Collection Ruby (Similarity score: 12.49)
- Light Ice Cream Bars, Light (Similarity score: 12.65)
- Nestlé Mini Sándwich Con Helado De Nata Galleta Y Trocitos (Similarity score: 12.89)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Topped Chocolate Caramel Cookie Dough 438ml (Similarity score: 13.05)
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 14.07)
- Pastel Crema Catalana Con Crujiente (Similarity score: 14.68)
- Cheesecake Reduced Fat Ice Cream Topped With Strawberry Sauce And Graham Crunch Covered With Cream Cheese Flavored Coting Drizzled With Strawberry Flavored Ribbon, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 14.69)
- Royne Cono Nata Chocolate (Similarity score: 16.14)
- Nestlé,extrême Extrême À L'américaine Vanilla Pécan (Similarity score: 16.65)
- Gelato D'italia Mini King (Similarity score: 17.34)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cocoa
- Margarine
- Hazelnut
- Fat Reduced Cocoa
- Emulsifier
- E477
- E322
- Cocoa Butter
- Stabiliser
- Wheat Starch
- Sugar
- Barley Malt Extract
- Flavouring
- Baking Powder
- E500ii
- E503
- Salt
- Palm Fat
- Coconut Oil
- Colza Oil
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)