Your Organic Nature Ontbijtkoek honing-rogge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1215kj (291 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1215kj (291 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 37.5g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Commensal Pouding Chômeur (Similarity score: 11.56)
- Muffins Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 28.62)
- Eclairs Au Cafe (Similarity score: 29.20)
- El Camino Real Bakery Organic Ultra Raisin Bread (Similarity score: 30.83)
- Panettone Vegano (Similarity score: 30.88)
- Pain D'epices Miel Caramel Tranché (Similarity score: 31.46)
- Albert Heijn Ontbijtkoek Naturel (Similarity score: 31.50)
- La Dulcera Toledana Bizcochos Soletilla (Similarity score: 32.26)
- Pain D'epices Miel Et Figues (Similarity score: 33.08)
- Pain D'epice Au Miel (Similarity score: 35.63)
- Pain D'épices De Gingembre (Similarity score: 36.07)
- Blackberry Cobbler (Similarity score: 36.53)
- La Filo Bizcochos De Soletilla (Similarity score: 37.10)
- Maître Jean Pierre Chinois Crème Pâtissière (Similarity score: 37.93)
- Raisin Bread (Similarity score: 38.44)