La Ferme Du Colombier Pate de lapin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 977kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 977kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.7g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 39.106145251396654% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.1% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 5 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.51g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pâte De Campagne Au Vin Gris Des Côtes De Toul (Similarity score: 12.46)
- Pâté De Campagne Au Gris De Toul (Similarity score: 12.46)
- André Krief Burger Au Veau (Similarity score: 13.51)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 14.61)
- Cuisse De Poulet Avec Dos (Similarity score: 14.61)
- L’étal Du Boucher Côtes D’agneau (Similarity score: 15.19)
- Filet De Canard (Similarity score: 19.58)
- Labeyrie Cuisses De Canard Farcies Cèpes Et Armagnac (Similarity score: 21.33)
- Picard Chapon Farci (Similarity score: 22.86)
- Pacific Coast Stuffed Durum Wheat Semolina & Egg Pasta (Similarity score: 23.55)
- Meat & Fine Herb Ravioli (Similarity score: 23.62)
- Fromage De Chevre Frais Aux Fines Herbes (Similarity score: 24.06)
- O’ Sole Mio Ravioli Viandes Et Fines Herbes (Similarity score: 24.13)
- Peñalabra Jamon Serrano Reserva (Similarity score: 24.40)
- Maître Coq Rôti De Dinde Farci Aux Figues Et Aux Marrons (Similarity score: 24.91)
Ingredients List
- Rabbit
- Milk
- Egg
- Pork Liver
- Spice
- Pepper
- White Wine
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)