La Fermière Crème dessert au chocolat du Vietnam
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 56.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.4% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wine Ice Cream (Similarity score: 7.99)
- Food Club Neapolitan Premium Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 9.37)
- Roundy's Roundy's, Select, Gelato, White Chocolate Raspberry (Similarity score: 11.26)
- Ice Cream (Similarity score: 11.68)
- Food Town Stores Inc Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 11.72)
- Merchants Distributors Inc Premium Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 12.02)
- French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.05)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 12.38)
- Lactaid Ice Cream (Similarity score: 12.38)
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 12.38)
- Carte D'or Poire Williamine Crème Glacée (Similarity score: 12.44)
- Fudge Marble Chocolate Fudge Sauce Swirled In Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 12.73)
- Food Club Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 12.84)
- Triple Vanilla Premium Ice Cream, Triple Vanilla (Similarity score: 12.99)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.01)
Ingredients List
- Whole Milk
- Skimmed Milk
- Tapioca Starch
- Gelling Agent
- Cream
- Chocolate
- Cocoa Paste
- Sugar
- Cocoa Butter
- Sugar
- Egg Yolk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)